PODNĚTY K SEBEPOZNÁNÍ

21. října 2014 v 8:52 |  Moudré myšlenkyPodněty k sebepoznání...


Život je série problémů. Chceme je řešit nebo nad nimi naříkat?

Od jistého bodu vyžaduje duchovní růst (a tedy i láska) odvahu a přináší i riziko.

Odvaha neznamená nepřítomnost strachu, je to jednání navzdory strachu, je to směřování do neznáma a do budoucnosti navzdory nechuti vyvolané strachem.

Cesta duchovního růstu začíná tím, že po chybujeme o věcech, kterým jsme uvěřili. Svatým se může stát jen ten, kdo o všem pochybuje.

Jestliže nás Bůh aktivně podporuje, abychom rostli k jeho obrazu, znamená to, že bychom se měli postavit proti vlastní lenosti. Pokud překonáme lenost, překonáme i všechny ostatní překážky na cestě duchovního růstu.

Lenost je náš strach ze změn, strach z práce, kterou musíme vykonat. Sráží nás a vývoj našeho ducha.

Lidé se neradí s Bohem, který je v nich, a nenaslouchají mu. Tyto vnitřní diskuse představují prá ;ci. Už to, že takový dialog chceme vésti, nás stojí čas a energii. Tento vnitřní hlas nás většinou nabádá, abychom si vybrali tu obtížnější cestu, která nás stojí více námahy.

Toužíte-li po moudrosti, která je větší než vaše, můžete ji nalézt v sobě.

Lepší pochopení nepřijde samo sebou jako náhlý a oslnivý záblesk prozření. Přichází pomalu, krůček po krůčku, a každý ten krůček je třeba vyzřít trpělivým studiem a pozorováním všeho, včetně sebe sama.

Milost je dostupná všem, všichni jsme zahrnuti láskou Boží a nikomu není odepřena.M. Scott Pecka
Jak se dostat na Cestu


Kdysi kdesi žil starý Mistr a ten uváděl své žáky na duchovní cestu. Byli to mnichové a novicové. Žili celý čas v klášteře, četli svatá Písma, modlili se a meditovali.

Až jednoho dne vstoupil obyčejný muž a řekl:

"Poslyš, Mistře, já nejsem žádný mudrc, já jsem obchodník. Já se nemůžu dát vzít do kl& aacute;štera, protože jsem věčně na cestách. Neumím se modlit ani meditovat, vždyť mě to nikdo nenaučil! A přesto bych i já chtěl vstoupit na duchovní cestu. Řekni, je vůbec nějaká možnost pro lidi, jako jsem já?"

Mistr se hluboce zamyslel a pravil: "Nu.jistá možnost by tu byla, ale je velmi riskatní. Když se to povede, ještě dnes budeš na duchovní cestě. Když se to nepovede, přijdeš o hlavu." V obchodníkovi hrklo. Neměl nejmenší chuť ztratit hlavu, ale přitom dobře tušil, že takovou šanci víckrát nedostane. Sebral všechnu odvahu a přikývl.

Mistr dal přinést šachový stolek. Z kláštera přivolal mladičk& eacute;ho mnicha a do ruky vzal těžký meč. "Vy dva," řekl, "si teď zahrajete šachy. Kdo prohraje, tomu na místě useknu hlavu, a vítěz bude na duchovní cestě. Nuže začněte!"

Obchodník se rychle zpotil hrůzou, protože po prvních tazích poznal, že mladý mnich je velmi silný hráč. Tah po tahu byla hra těžší a on se musel soustředit až do krajnosti, aby neudělal chybu. Partie trvala dlouho, oba mlčky bojovali celý den.

Potom se nachýlil večer a obchodník hrál lépe a lépe. Konečně přišel úžasný okamžik, kdy viděl, že příštím tahem dá mníškovi mat. A vtom poprvé za celý den pronikla clon ou jeho strachu překvapivá myšlenka:

"Ale jak k tomu ten chlapec vlastně přijde? Proč on, který je tak mladý, má zemřít jen proto, že já se chci dostat na jakousi cestu?" v poslední vteřině ruku stáhl a udělal jiný, úmyslně slabý tah.

V tu chvíli Mistr odložil meč.

"Dost!" vykřikl.

"Jsi na duchovní cestě.

Našel jsi odvahu riskovat život - a bez té se na žádnou cestu nedostaneš.

Našel jsi schopnost soustředit se, jako když jde o život - a bez té se na žádné cestě neudržíš.

A konečně jsi v sobě našel soucit, který pro tebe byl víc než vlastní život - a bez soucitu každá cesta zabloudí a nedojde k cíli.

Jsi na cestě, tak jdi!"
Použítí textů, afirmací, meditací je na vlastní zodpovědnost, šíření vámi vybraného textu prosíme v původní podobě s uvedením odkazu na naše stránky www.duhovenebe.blog.cz Děkujeme

 


Aktuální články

Reklama