PRO TO, ABYS BYL ŠŤASTNÝ ...

11. března 2016 v 0:11 |  Moudré myšlenky

Pro to, abys byl šťastný

Pro to, abys byl šťastný, nemusíš vůbec nic udělat. Ve skutečnosti toho děláš příliš proto, abys byl nešťastný.Jestli opravdu chceš být nešťastný, dělej toho příliš. Jestli chceš být šťastný, nech věci, aby se děly, dovol věcem být. Zastav se, uvolni se, odpoutej se. Umění odpoutat se je tajemstvím života. Ptáci ustavičně zpívají. Stromy bez ustání kvetou. Řeky ustavičně proudí.
Celek je v neustálém pohybu, hýří barvami, probíhá v něm nekonečný počet oslav. Ale vy jste tak zaneprázdnění, tak zaměstnaní, tak odloučení… ani jedno jediné okno svého vězení jste si nenechali dokořán, ani jednu jedinou větračku jste nepootevřeli. Nedostanou se k vám žádné sluneční paprsky, nemůže vás osvěžit čerstvý větřík, jste tak tvrdí, tak uzavření… Jak můžete být šťastní? Jak se můžete účastnit všech záhad a tajemství všude kolem, když jste tak uzavření? Jak se můžete účastnit božského?
Budete muset vylézt ven. Budete se muset vzdát té ohrady, toho vězení, ve kterém žijete. Kam to vlastně máte namířeno? Myslíte si, že je někde v budoucnosti nějaký cíl, který máte splnit? Ale život je tady! Proč byste čekali na budoucnost? Proč odkládat život do budoucnosti, odkládání je sebevražda. Život plyne pomalu - proto ho nemůžete cítit. Ano, život plyne velmi pomalu a vy jste necitliví. A aby toho nebylo málo, tak ho odkládáte na potom. Postupně však sami sebe zabíjíte. neustále všechno odkládáte a život, který je tady a teď, vám tak dál protéká mezi prsty.

Skutečnost nelze spatřit očima mysli. Chcete-li opravdu poznat pravdu, budou vám k ničemu všechny svaté knihy a nepomohou vám ani cesty do Himálaje. Jedinou užitečnou radou je přestat se na věci dívat očima mysli. Dívejte se na květinu a nedovolte mysli, aby cokoliv řekla. jen se na ni dívejte. Je to těžké, protože jste si zvykli všechno vysvětlovat. Čím častěji budete mysl odstavovat, tím více světla pronikne do vašeho života. Jak zmizí sny, všechny dveře a všechna okna vaší bytosti se otevřou dokořán a může do vás vstoupit obloha a také slunce - a až vyjde slunce, přijde za vámi přímo do vašeho srdce, naplní vás svými paprsky. Čím m& eacute;ně bude ve vás snů, tím více budete naplněni pravdou.Každý hledá, každý musí hledat, ale nikdo hledáním nic nenajde. Jednoho dne budete muset přestat hledat, a když říkám "budete muset přestat", znamená to, že jednou dojdete až na samotný konec… a hledání samo skončí. V tu chvíli pocítíte blaženost. Přestanete hledat, zmizí všechny vaše touhy a přání, už nebudete muset nikam chodit a ničeho dosahovat. Budete doma. Konečně si budete moci odpočinout. Pocítíte nesmírný klid, vaši mysl nebude čeřit ani vlnka. A právě v tomto stavu se setkáte s Bohem.
To vše se jednou stane. Nikam nespěchejte. Nesnažte se to nějak zařídit, přijde to samo. Ještě chvíli hledejte, a jestli už vás hledání nebaví, rozběhněte se ze všech sil, ať to máte brzy za sebou. Pokud na to jdete velmi pomalu, může to dlouho trvat, a bylo by předčasné uvažovat o tom, že to vzdáte. Nechte to dozrát. Až bude ovoce zralé, spadne samo.

Osho


Použití textů, afirmací, meditací je na vlastní zodpovědnost, šíření vámi vybraného textu prosíme v původní podobě s uvedením odkazu na naše stránky www.duhovenebe.blog.cz Děkujeme
 


Aktuální články

Reklama